Grand Prix Kanady przyniosło wiele interesujących statystyk i rekordów – zarówno chlubnych jak i nie dla niektórych kierowców. Przeczytajcie o nich oraz zobaczcie podsumowanie pojedynków zespołowych po 9 rundach sezonu.

Rekordy, statystyki

Max Verstappen odniósł swoje 26. zwycięstwo w karierze i samodzielnie zajmuje 9. miejsce w klasyfikacji największej liczby zwycięstw w F1. Wyprzedził tym samym Jima Clarka i Nikiego Laudę, z którymi dotychczas remisował.

To było 6. zwycięstwo Maxa Verstappena w sezonie 2022 i został on 24. kierowcą w historii, któremu udało się wygrać na torze Gillesa Villeneuve w Montrealu. Poprzednim kierowcą Red Bulla, który wygrał na tym torze był Daniel Ricciardo w sezonie 2014.

Dla Red Bulla zwycięstwo Verstappena było szóstym triumfem z rzędu. Dotychczas taka sztuka udała się zespołom 21 razy w historii Formuły 1, a Red Bull dokonał tego po raz drugi w swojej karierze. Poprzednio serię 9 zwycięstw zaliczył Sebastian Vettel w sezonie 2013.

Red Bull jednocześnie awansował na 4. miejsce w historii F1 pod względem liczby zwycięstw w F1, wyprzedzając Lotusa.

Dla Maxa było to 67. miejsce na podium w karierze czym zrównał się z Valtterim Bottasem. Zajmują oni 9. miejsce w historii F1 pod tym względem.

Aż 18 z 26 zwycięstw Maxa Verstappena miało miejsce na różnych torach czym dołączył do grona 7 kierowców, którzy wygrywali na minimum 18 różnych obiektach.

Verstappen wygrał o zaledwie 0,993 sekundy – po raz czwarty w historii toru Circuit Gilles Villeneuve zdarzyło się, że przewaga zwycięzcy wyścigu F1 była niższa niż sekunda.

Przewaga Maxa Verstappena w klasyfikacji generalnej wynosi obecnie 46 punktów nad drugim kierowcą. Taką samą przewagę na początku sezonu miał Charles Leclerc po 3 rundach. Oznacza to, że w tym roku pobity zostanie rekord przewagi, jaką któryś z kierowców zmarnuje i nie zdobędzie mistrzostwa. Dotychczas, przy obecnym systemie punktowym, wynosił on 40 punktów (Fernando Alonso w sezonie 2012).

Carlos Sainz stanął na podium po raz 11. w karierze czym awansował na 3. miejsce na liście największej liczby podiów bez zwycięstwa. Przed nim są Stefan Johansson (12) oraz Nick Heidfeld (13). Hiszpan po raz drugi w karierze wykręcił najlepszy czas wyścigu. Dodatkowo Hiszpan prowadził przez 17 okrążeń GP Kanady co stanowi jego rekord.

Lewis Hamilton stanął na podium po raz 184. w karierze, ale przerwa w jego podiach wyniosła 7 wyścigów i była najdłuższą przerwą w podiach od 2009 roku. Lewis obecnie ma na koncie 33 trzecie miejsca i jest drugi w tej klasyfikacji, na równi z Sebastianem Vettelem. Liderem jest Kimi Raikkonen, mający 45 trzecich miejsc na koncie.

George Russell podtrzymuje swoją serię miejsc w pierwszej piątce – jest jedynym kierowcą, który punktował w każdym wyścigu tego sezonu.

Charles Leclerc awansował z 19. na 5. miejsce co oznacza jego osobisty rekord w F1.

Mimo rozczarowania wynikiem, Fernando Alonso zdobył punkty w Grand Prix Kanady po raz pierwszy od sezonu 2014.

baner-mubi-blog-do-wpisu (1)

Lance Stroll w wyścigach o GP Kanady spisuje się naprawdę dobrze. Mimo że nie startował tu nigdy z wyższej pozycji niż 16, to już 3 razy zdobył punkty w tym wyścigu. Dla zespołu Strolla – Force India – Racing Point – Aston Martin, to 8 z rzędu wyścig w Kanadzie w punktach.

Po raz pierwszy punktów podczas GP Kanady nie zdobył Sebastian Vettel.

Od 2014 roku McLaren nie zdobył punktów w GP Kanady.

Swój rekord pobił Kevin Magnussen, ale raczej nie będzie z niego zadowolony. Duńczyk wystartował z 5. miejsca i ukończył rywalizację na miejscu 17. Dwanaście miejsc straty to jego rekord. Po raz pierwszy w tym sezonie kierowca z 5. miejsca nie zdobył punktów. Jednocześnie Kevin awansował na 10. miejsce w liczbie wyścigów F1 bez zwycięstwa. Ma ich już 128.

Źródło rekordów i statystyk: lightsoutblog.com

Pojedynki zespołowe

Samodzielnym liderem w klasyfikacji „dominacji” w pojedynkach zespołowych w tym sezonie został Valtteri Bottas, po tym jak Lewis Hamilton zdobył „punkt” w starciu z George Russellem i obecnie ma bilans 2-7.

Po 9 rundach minimalne przewagi są w McLarenie, Astonie Martinie i Haasie, a duża dominacja również w Williamsie.